آند لایه روی یا ZLA

آند لایه روی یا به سادگی ZLA یک فویل روی با خلوص بالا (> 99.95٪) است که با یک چسب رسانای یونی پوشیده شده است.

ZLA محصولی است که در حفاظت سازه های بتن مسلح در برابر خوردگی میلگرد استفاده می شود. ZLA یک آند گالوانیکی قربانی است که به طور خاص برای ایجاد حفاظت الکتروشیمیایی، معروف به حفاظت کاتدی، برای جلوگیری از خوردگی آرماتورهای فولادی بتن طراحی شده است. جریان مورد نیاز برای حفاظت کاتدی توسط پیوند گالوانیکی آرماتور فولادی و لایه روی که بخشی از ZLA است تامین می شود. هیچ منبع تغذیه خارجی یا هیچ چیز دیگری لازم نیست.

وجود نمک های مبتنی بر کلرید در بتن می تواند تهدیدی برای لایه غیرفعال سازی (لایه اکسید محافظ) روی آرماتور فولاد کربنی بتن باشد. همچنین تغییرات پوشش بتنی در بالای آرماتور، کیفیت پوشش بتن و محتوای کلریدهای اطراف آرماتور باعث ایجاد شرایط خورنده مشابهی می شود. این شرایط باعث خوردگی موضعی سلول ها می شود. به این مکان ها آند می گویند. سایر مکان‌های تقویت‌کننده، که شرایط نسبتاً کمتر خورنده و تهاجمی است، غیرفعال می‌مانند (لایه اکسید غیرفعال). به این مکان ها کاتد می گویند.

اگر فاصله بین آند و کاتد نسبتاً کم باشد، ترکیب مکان‌های آندی و کاتدی منجر به واکنش‌های الکتروشیمیایی (واکنش‌های ردوکس) می‌شود. این واکنش های الکتروشیمیایی، فولادآرماتور رابه اکسیدهای آهن (زنگ) در مکان های آندی تبدیل می کند. آن محصولات خوردگی (زنگ) تشکیل شده، می تواند 5 تا 10 برابر حجم آرماتور فولادی اصلی باشد. به همین دلیل کشش در بتن در نهایت منجر به ترک و پوسته شدن پوشش بتنی می شود. از بین رفتن فولاد و بتن در نهایت باعث تضعیف ساختمان و تهدیدی برای ایمنی خواهد شد.

بنابراین ZLA طوری طراحی شده است که به عنوان یک آند اضافی که جایگزین تمام مکان های آندی سازه بتن مسلح می شود، عمل کند. روی سطح بتن اعمال می شود.

لایه روی به صورت الکتریکی با تقویت کننده فولادی مرتبط است.

به این ترتیب مدار الکتریکی کامل می شود زیرا جریان الکتریکی از طریق لایه چسب و بتن با رسانایی یونی عبور می کند (هر دو ماده به اصطلاح الکترولیت هستند).

از آنجایی که روی دارای پتانسیل طبیعی است که الکترونگاتیوتر از آرماتور فولادی است، روی پس از نصب به آند تبدیل می شود و سلول خوردگی جدیدی را تشکیل می دهد که در آن آرماتور مجبور می شود کاتد باشد.

به این ترتیب فرآیند خوردگی در بتن به لایه روی منتقل می شود تا از ریزش و ترک خوردن بتن در آینده جلوگیری شود.

ZLA مستقیماً بر روی سطح بیرونی بتن اعمال می شود. لایه روی به صورت الکتریکی به آرماتور فولادی متصل است. به این ترتیب مدار الکتریکی با عبور جریان الکتریکی از لایه چسب و بتن توسط رسانایی یونی تکمیل می شود. به محض برقراری اتصال الکتریکی، جریان جریان پیدا می کند و ZLA شروع به مصرف و قربانی کردن خود می کند.

رسانایی بالای فویل روی توزیع یکنواخت جریان CP را تضمین می کند و هرگونه نیاز توزیع جریان موضعی را ساده می کند.

برای محافظت از چسب در برابر گرفتگی، دارای روکش پلی پروپیلن است. قبل از اعمال، لایه رویی به صورت دستی برداشته می شود و ZLA بر روی سطح بتن تمیز شده چسبانده می شود. ZLA به صورت رول (250 میلی متر عرض و 25 متر طول) ارائه می شود. پس از اعمال، ZLA باید با یک پوشش سیمانی تایید شده با بافت و رنگ مشخص به پایان برسد، تا اطمینان حاصل شود که لبه ها و درزها به درستی پوشش داده شده اند تا از نفوذ رطوبت جلوگیری شود. نظارت بر سیستم بر اساس استاندارد ISO 12696 قابل انجام است.
دانلود بروشور